Ford

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Ford Mondeo ) MKIII problemy z ukladem chlodzenia - gotujaca sie woda



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FORD Forum Strona Główna -> ( Ford Mondeo ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
charlesnew

Czytelnik



Dołączył: 09 Kwi 2009
Posty: 4


Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 09 Kwi 2009, 22:47
Temat postu:

MKIII problemy z ukladem chlodzenia - gotujaca sie woda


Witam,

Mondeo 2001, lx
MKIII
benzyna, 1,8

od kilku dni "walcze" z nastepujacym probleme w nowo kupionym aucie
woda zagotowuje sie w silniku, wiatrak nie wlacza sie a na zegarze pokazuje temerature normalna (wskazowka na polowie zegara).

wymienilem wiec termostat i czujnik na nowe, ale to nie pomoglo, te same objawy

pozostala mi chyba pompa wody, ale jak widze to pompuje jak zdejme maly przewod od pojemnika wlewu plyny, nie jest to moze wiekie cisnienie, okreslil bym to jak sikanie.

rowniez zauwazylem ze mimo gotujacej sie wody chlodnica jest zimna i donny waz tez.

rozwazam wymiane pompy lub chlodnicy a jaka jest wasza opinia?


dzieki i pozdrawiam.

karol
Powrót do góry
Jurasekk

Dyskutant



Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 67

Posiadane auto: Ford Mondeo MK2 kombi 1.8 1997
Piwa: 3/0
Wysłany: Sob 11 Kwi 2009, 14:04
Temat postu:

Re: ( Ford Mondeo ) MKIII problemy z ukladem chlodzenia - gotujaca sie woda


Jeżeli chłodnica jest zimna, to znaczy, że płyn przez nią nie przepływa. Wskazywałoby to na zamknięty termostat, lub na niepracującą pompę wody, choć raczej na to pierwsze. Jeżeli jednak termostat jest nowy, to pozostaje pompa, choć przy niepracującej pompie płyn powinien mimo wszystko płynąć, (choć znacznie wolniej) i chłodnica nie powinna być całkiem zimna. Ja zacząłbym od wyjęcia termostatu i sprawdzenia układu bez termostatu (przy okazji termostat bym sprawdził przez włożenie na kilka minut do wrzącej wody, powinien się otworzyć), jeżeli chłodnica dalej będzie zimna, to już raczej na pewno pompa. Chłodnica choćby mocno zakamieniona powinna być ciepła, więc to zostawiłbym na koniec. A czym się objawia to gotowanie wody?
Powrót do góry
charlesnew

Czytelnik



Dołączył: 09 Kwi 2009
Posty: 4


Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 11 Kwi 2009, 16:59
Temat postu:

Re: ( Ford Mondeo ) MKIII problemy z ukladem chlodzenia - gotujaca sie woda


Jurasekk napisał:
Jeżeli chłodnica jest zimna, to znaczy, że płyn przez nią nie przepływa. Wskazywałoby to na zamknięty termostat, lub na niepracującą pompę wody, choć raczej na to pierwsze. Jeżeli jednak termostat jest nowy, to pozostaje pompa, choć przy niepracującej pompie płyn powinien mimo wszystko płynąć, (choć znacznie wolniej) i chłodnica nie powinna być całkiem zimna. Ja zacząłbym od wyjęcia termostatu i sprawdzenia układu bez termostatu (przy okazji termostat bym sprawdził przez włożenie na kilka minut do wrzącej wody, powinien się otworzyć), jeżeli chłodnica dalej będzie zimna, to już raczej na pewno pompa. Chłodnica choćby mocno zakamieniona powinna być ciepła, więc to zostawiłbym na koniec. A czym się objawia to gotowanie wody?


witam,

dzieki za twoja rade.

jesli chodzi o twoje pytanie, to woda zagotowuje sie w zbiorniku plynu i chyba w malym obiegu, poniewaz juz po kilku minutach pracy silnika slychac jakby gotujaca sie wode w sroku silnika.

sprawdze termostat, mimo ze jest nowy i wymienie pompe na nowa, moze to pomoze.

dzieki i pozdrawiam.
karol
Powrót do góry
Jurasekk

Dyskutant



Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 67

Posiadane auto: Ford Mondeo MK2 kombi 1.8 1997
Piwa: 3/0
Wysłany: Sob 11 Kwi 2009, 22:18
Temat postu:

Re: ( Ford Mondeo ) MKIII problemy z ukladem chlodzenia - gotujaca sie woda


Objaw, który opisałeś wskazuje, że może to być przedmuchana uszczelka pod głowicą. W takim wypadku gazy z cylindra będą się dostawały do układu chłodzenia i powodowały bulgotanie w zbiorniku płynu chłodzącego. Ja zmierzyłbym temperaturę tego płynu, jeżeli nie jest przynajmniej bliska 100 stopniom to by wskazywało na taką właśnie usterkę. A czy próbowałeś, co się dzieje, gdy silnik pracuje dłużej, czy wówczas też chłodnica jest zimna?
Powrót do góry
charlesnew

Czytelnik



Dołączył: 09 Kwi 2009
Posty: 4


Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 15 Kwi 2009, 21:09
Temat postu:

Re: ( Ford Mondeo ) MKIII problemy z ukladem chlodzenia - gotujaca sie woda


Jurasekk napisał:
Objaw, który opisałeś wskazuje, że może to być przedmuchana uszczelka pod głowicą. W takim wypadku gazy z cylindra będą się dostawały do układu chłodzenia i powodowały bulgotanie w zbiorniku płynu chłodzącego. Ja zmierzyłbym temperaturę tego płynu, jeżeli nie jest przynajmniej bliska 100 stopniom to by wskazywało na taką właśnie usterkę. A czy próbowałeś, co się dzieje, gdy silnik pracuje dłużej, czy wówczas też chłodnica jest zimna?


Witam,

jesli chodzi o twoje pytanie, to sprawdzilem chlodnice i jest ciepla, ale tylko gorna czesc, dolna jest calkowicie zimna oraz waz na dole chlodnicy rowniez.

musze dodac ze mimo, ze woda sie gotuje w zbiorniku to temp. na zegarze nie wzrasta, utrzymuje sie na normalnym poziomie.


jeszcze raz dziekuje za twoje zaiteresowanie.

pozdrawiam, karol
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sro 15 Kwi 2009, 21:09
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
wiktor008

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 14 Sie 2008
Posty: 299
Skąd jesteś (miejscowość / region): wszechświat
Posiadane auto: Seta C3
Piwa: 3/0
Wysłany: Wto 21 Kwi 2009, 22:14
Temat postu:

Re: ( Ford Mondeo ) MKIII problemy z ukladem chlodzenia - gotujaca sie woda


ja mam pytanie w związku z tym problemem.. podepnę się przy okazji..- mam podobne problemy (inne auto) ale też gotuje mi wodę w zbiorniku - tyle ze u mnie chlodnica jest normalnie nagrzewana.. cala..
Uszczelka była wymieniana.. w tej chwili wymieniane będą wszystkie pozostle elementy odpowiedzialne za prawidlowe dzialanie ukladu chlodzenia.. poniewaz oprócz gotowania wody u mnie dodatkowo pojawialo sie ogromne cisnienie ktore rozsadzalo mi nawet nowe chlodnice na plastkiowych panelach bocznych przy weżach gumowych..
W związku z tym mam pytanie.. - czy takie usterki jak u mnie czy u kolegi, mogą mieć coś wspólnego z przegrzaniem silnika w przeszłości...?? czy możliwe jest by powstały mikropęknięcia na głowicy, które nie objawiają się spadkiem mocy czy gorszą wydajnością silnika - ale właśnie takimi incydentami jak gotowanie wody i wywalanie chłodnic...??
Powrót do góry
Jurasekk

Dyskutant



Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 67

Posiadane auto: Ford Mondeo MK2 kombi 1.8 1997
Piwa: 3/0
Wysłany: Sro 22 Kwi 2009, 22:31
Temat postu:

Re: ( Ford Mondeo ) MKIII problemy z ukladem chlodzenia - gotujaca sie woda


Myślę, że przy przegrzaniu mogło nastąpić odkształcenie głowicy, co z kolei może powodować szybkie przedmuchiwanie uszczelki. Wskazywałoby też na to „wywalanie” chłodnic. Oczywiście tak będzie się działo przy układzie chłodzenia ciśnieniowym, gdzie zwiększone ciśnienie nie ma się gdzie wydostać. Jeżeli jest to możliwe, zmierz temperaturę płynu w zbiorniku wyrównawczym, podczas gotowania płyn powinien mieć temperaturę około 100 stopni. Jeżeli temperatura jest wyraźnie niższa, a mimo to płyn się „gotuje”, to ja nie widzę innej możliwości, jak przedostawanie się gazów z cylindrów do układu chłodzenia. Jeszcze jedno pytanie, czy przy wymianie uszczelki pod głowicą sprawdziłeś, czy głowica nie jest zwichrowana? Ciekawe, czy charlesnew poradził sobie z problemem, bo ostatnio milczy.
Pozdrawiam.
_________________
Prawda jest jak pupa, każdy ma swoją.
Powrót do góry
charlesnew

Czytelnik



Dołączył: 09 Kwi 2009
Posty: 4


Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 23 Kwi 2009, 08:22
Temat postu:

Re: ( Ford Mondeo ) MKIII problemy z ukladem chlodzenia - gotujaca sie woda


Jurasekk napisał:
? Ciekawe, czy charlesnew poradził sobie z problemem, bo ostatnio milczy.

witam,

problem udalo mi sie naprawic dopiero wczoraj, okazalo sie ze system PDA (elektroniczny modul sterowania) jest uszkodzony i nie wlacza wiatraka jak temeratura osiaga odpowiednia temerature. Wymiana PDA jest bardzo kosztowna okolo 1000e, wiec zastosowalismy inne rozwiazanie, mianowicie umieszczenia dodatkowego czujnika w chlodnicy, ktory zalacza wiatrak w momecie osiagniecia odpowiedniej temp. Rozwiazanie jest skuteczne i mam nadzieje, ze tak pozostanie.
pozdrawiam i dziekuje, karol
Powrót do góry
Jurasekk

Dyskutant



Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 67

Posiadane auto: Ford Mondeo MK2 kombi 1.8 1997
Piwa: 3/0
Wysłany: Czw 23 Kwi 2009, 16:01
Temat postu:

Re: ( Ford Mondeo ) MKIII problemy z ukladem chlodzenia - gotujaca sie woda


Cieszę się, że udało się rozwiązać problem, znów okazało się, że proste rozwiązania są bardzo skuteczne. Dziwi mnie tylko, że to wentylator chłodnicy był powodem gotowania płynu, podczas gdy, jak pisałeś „sprawdzilem chlodnice i jest ciepla, ale tylko gorna czesc, dolna jest calkowicie zimna oraz waz na dole chlodnicy rowniez.”, wszak czujnik włączania wentylatora powinien być w dolnej części chłodnicy, więc wentylator nie powinien się załączać. Mniejsza o teorię, ważne, że naprawa okazała się skuteczna. Pozdrawiam i szerokiej drogi.
Powrót do góry
bogo

Czytelnik



Dołączył: 17 Maj 2009
Posty: 4


Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 17 Maj 2009, 10:02
Temat postu:

Re: MKIII problemy z ukladem chlodzenia - gotujaca sie woda


charlesnew napisał:
Witam,

Mondeo 2001, lx
MKIII
benzyna, 1,8

od kilku dni "walcze" z nastepujacym probleme w nowo kupionym aucie
woda zagotowuje sie w silniku, wiatrak nie wlacza sie a na zegarze pokazuje temerature normalna (wskazowka na polowie zegara).

wymienilem wiec termostat i czujnik na nowe, ale to nie pomoglo, te same objawy

pozostala mi chyba pompa wody, ale jak widze to pompuje jak zdejme maly przewod od pojemnika wlewu plyny, nie jest to moze wiekie cisnienie, okreslil bym to jak sikanie.

rowniez zauwazylem ze mimo gotujacej sie wody chlodnica jest zimna i donny waz tez.

rozwazam wymiane pompy lub chlodnicy a jaka jest wasza opinia?


dzieki i pozdrawiam.

karol
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FORD Forum Strona Główna -> ( Ford Mondeo ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Ford Mondeo »

Opinie o samochodach Ford Mondeo - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Ford Mondeo ) Porady, problemy techniczne


FordFiesta

32 900

2016r.

105 000 km

śląskie

FordS-Max

85 900

2015r.

152 571 km

podkarpackie

FordFocus

10 990

2007r.

211 000 km

wielkopolskie

FordMondeo

55 900

2016r.

175 633 km

śląskie

FordFiesta

11 800

2008r.

170 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Fiesta Klub Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System